Bayram Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?
Bayram Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bayram Temizliği

Bayram yaklaşmaya başladığında ev hanımlarını sarmaya başlayan bayram temizliği telaşını bilmeyen yoktur. Bayramda gelecek misafirler için genel olarak evin temiz ve düzenli görünmesi çalışan- çalışmayan her bayan için önemlidir. Mis kokulu bir ev hayal eden bayanların bu isteği çoğu zaman yetişmeyen işler ve vücutta ağrımaya başlayan organlarla son bulabilir. Bayram temizliği nasıl yapılır diye düşünenlerin tek başına temizlik yapmak yerine birkaç kişi ile temizlik yapması hem işin erken bitmesini hem de her yerin temiz olmasını sağlayacaktır.

White Home Beylikdüzü temizlik şirketi olarak hizmet verdiğimiz tüm ilçe ve semtlerde arife gününe kadar bayram temizliği hizmeti vermekteyiz. Deneyimli personellerimiz ile bayrama hijyenik temiz bir ev ile girmenizi sağlıyoruz.

Bayram Temizliği Nasıl Yapılır?

 1. Toz Almak

Bayram temizliği yapmak için öncelikle evin içerisinde yeniden kire neden olacak tozlardan kurtulmak gerekir. Çünkü tozlar uçucu özellikte olmalarından dolayı temizliği yapılmış alanlara dahi ulaşabilirler. Özellikle yerdeki tozlar daha çabuk havalanabilir. Evin bütün odalarının yerleri vakumlu makineler ile temizlenmeli ve tozlarından arındırılmalıdır. Daha sonra evlerde toz tutan alanlar temizlenmelidir. Bu alanların başında raflar, vitrinler ve üniteler yer alır.

 1. Cam-Duvar Temizliği

Yerdeki tozlar alındıktan sonra sıra ile belirlenen odalarda camlar silinebilir. Bayram temizliği nasıl yapılır, nereler temizlenmelidir sorusunun ilk cevabı olan camlar tozların alınmasından sonra silinmelidir. Bazı ev hanımları duvarlarında kirlendiğini ve tozlandığını düşünerek duvarları da silme işlemine dahil edebilir.

 1. Odadaki Eşyaların Temizliği

Odada bulunan perdeler eğer kirli ise yıkanmalıdır. Hatta cam silme işlemine başlamadan önce perdeleri yıkama programına atmak vakitten kazanç elde etmeyi sağlar. Koltuklar, dolaplar, yatak başlıkları gibi eşyalarda genel olarak silinmelidir. Halılar kirli ise yıkanabilir ve ya onlarda silinebilir.

 1. Yerleri Silmek

Oda içerisinde bulunan bütün alanların temizlenmesinin ardından son olarak yerler silinerek temizlik bitirilebilir. Ancak temizlik esnasında koltuk, halı silme gibi işlemler nedeniyle yerlerde tozlar birikmiş ise vakumlu makine ile temizlendikten sonra silinmelidir.

Bayram Temizliğine Nereden Başlanır?

Bayram temizliği yapmaya karar vermişseniz en uzun süreceğini düşündüğünüz alanın temizliği ile kolları sıvamalısınız. Örneğin çoğu bayan için mutfak temizliği en uzun süren temizlik alanıdır. Mutfaklar temizliğine en çok dikkat edilmesi gereken mekanlardır. Özellikle bu alanda yiyip, içtiğimiz gıdaların hazırlandığı düşünülünce daha dikkatli olunması ve derinlemesine temizlenmesi gerekir. Ancak tek kişinin bu temizliği yapması birkaç gün sürebilir. Bu nedenle profesyonel anlamda yardıma ihtiyaç duyulan bir alandır.

Mutfaktan sonra bayram temizliği yapılacak alanlar listesinde ikinci sırayı en sık kullanılan oda almalıdır. Oturma odası olarak tabir edilen bu alanı çocuk odası, yatak odası ve misafir odası takip edebilir. En sık kullanılan alanların ilk temizlenmesi sayesinde işin büyük bir kısmı halledilmiş olacaktır.

Bayram Temizliği Listesi

Bayram temizliği listesi yapmak daha kısa sürede işleri organize etmeyi sağlar. Özellikle nereden başlayacağım ne yapacağım diye düşünen bayanların işini kolaylaştıracak olan bu listeye göre tek tek bütün temizlik detayları halledilebilir. Listede;

 1. Mutfak
 • Tozları alınacak.
 • Mutfak dolaplarının iç kısmı silinecek.
 • Ocağın içi temizlenecek.
 • Camlar silinecek.
 1. Oturma Odası
 • Tozlar alınacak.
 • Camlar ve duvarlar silinecek.
 • Koltuklar ve halılar silinecek.
 • Yerler silinecek gibi detaylar yer alabilir. Bütün bunlar listelendiğinde temizlik hızlı ve eksiksiz yerine getirilmiş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir