Evde Dezenfektan Yapımı
Evde Dezenfektan Yapımı

Evde Dezenfektan Yapımı

Dezenfektan kullanımı yaşam alanlarında ve ortak alanlarda virüs bulaşma potansiyelinin artış göstermesi ile birlikte yaygınlaşmıştır. Söz konusu olan dezenfektanlardan bazıları ise kimyasal maddeler ile üretilir. Evde dezenfektan yapımı, dışardan dezenfektan almak istemeyen birçok kişinin tercih ettiği bir yöntemdir.

Güvenilir olmayan ve kimyasal madde içeren dezenfektan ürünlerini kullanmak yerine ev ortamında kendi güvenilir dezenfektanlarınızı yapabilirsiniz. Birkaç basit malzeme ile virüs ve bakterilerden korunmak için kendi dezenfektanınızı ev ortamında yapmanız mümkün. Peki evde dezenfektan yapımı için hangi malzemeler gerekir?

Evde Dezenfektan Yapımı Güvenli Midir?

Evde dezenfektan yapmak son derece güvenlidir. Söz konusu satın alınan dezenfektanlar da içeriğinde birçok farklı madde barındırır. Çoğu zaman dezenfektanlar ciltte tahriş olmuş bölgelerin de ana nedeni olmaktadır.

Ev ortamında kolayca bulabileceğiniz malzemeler ile kendi dezenfektanınızı hazırlamak güvenlik açısından bir tehlike oluşturmaz. Aksine dezenfektanınızın içeriğinde hangi maddeler olduğunu bilir ve daha rahat kullanabilirsiniz.

Sıvı dezenfektan yapımı oldukça basittir. Birkaç malzemenin doğru oranda karışımı ile kendi dezenfektanınızı yapabilirsiniz. Ev ortamında bulunmayan ve temin etmeniz gereken ilk madde ise etil alkoldür.

Etil alkol dezenfektanların ana maddesidir. Bilindiği üzere etil alkolün virüs ve bakterilere karşı öldürücü bir gücü vardır. Bu nedenle de dezenfektanların ana maddesi etil alkoldür. Etil alkol ile karışım yapabileceğiniz birçok aramotik madde bulunmaktadır. Yazımızın devamında etil alkol ile dezenfektan yapımı hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Adım Adım Evde Dezenfektan Yapımı

Ev ortamında kendi dezenfektanınızı yapacaksanız öncelikli olarak temin etmeniz gereken madde etil alkoldür. Etil alkol olmadan evde dezenfektan yapmak mümkün değildir. Akabinde etil alkol ile karıştırılmak üzere cildinize iyi gelecek aromatik yağlar tercih edebilirsiniz.

Etil alkol tek başına doğrudan cilde sürüldüğünde ciltte kaşınma, kızarıklık, yanma gibi hislere neden olabilmektedir. Bu durum doğal bir şekilde etil alkolün tahriş edici gücü olarak nitelendirilir. Etil alkolün cildinizi tahriş etmemesi için avokado yağı, aloe vera ya da gliserin gibi farklı cilt nemlendirme etkisi olan maddeler tercih edebilirsiniz.

Aloe Vera Dezenfektan Yapımı Malzemeler

Aloe vera içeren bir dezenfektanı yapmak için ihtiyacınız olan iki madde vardır. Bu malzemeler ise aşağıdaki gibidir;

  • 900 ml Etil alkol,
  • Aloe vera,
  • Sprey başlıklı şişe.

Yukarıda yer alan ölçüler 1 litrelik dezenfektan yapımı için gereken ölçülerdir. Bu ölçüler ile doğrudan kendi dezenfektanınızı yapabilir ve şişelere doldurabilirsiniz.

Aloe Vera İçeren Dezenfektan Nasıl Yapılır?

Aloe vera içeren dezenfektan yapmak için bir litrelik kaba etil alkolün tamamını boşaltın. Aloe veradan ise 2 kaşık kadar ekleyin. Yaklaşık 3-4 dakika kadar homojenize olana kadar karıştırın ve şişelere doldurun.

Dezenfektan kokusu sizi rahatsız ederse kokusunu sevdiğiniz esanslardan birini de damlatabilirsiniz. Yaklaşık 10 damla eklemeniz yeterli olacaktır. Hem cildinizi korurken hem de hoş bir koku duyarak rahatlamak için iyi bir yöntem olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir